مقالات

طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری

 

گوشت از جمله توليدات دامي مورد توجه در كشور است كه روزانه بطور مستقيم و يا پس از تبديل به فرآورده­هاي مختلف در تغذيه انسان وارد مي­­شود. در حال حاضر در کشور ما بیش از 45 درصد کل گوشت قرمز تولیدی که نزدیک به 930 هزار تن در سال است توسط حدود 47 میلیون رأس گوسفند در قالب 27 نژاد تولید می­شود. ولی به علت اینکه این مقدار گوشت تولید شده پاسخگوی نیاز رو به افزایش جمعیت نیست افزایش بازدهی در تولید گوشت گوسفند از اهمیت خاصی برخوردار است. بر اساس آمار سال 1393 متوسط مصرف سرانه گوشت قرمز در كشور 79/10 کیلو­گرم بوده است. در صورتيكه بر اساس نظر وزارت بهداشت حداقل مصرف سرانه گوشت قرمز براي هر فرد 18 کیلو­گرم مي­باشد. با اصلاح نژاد دام­هاي بومي و سوق دادن آنها به سمت توليد گوشت بیشتر مي­توان تا حدي توليد گوشت كشور را افزایش داد.

در شرایط حاضر با توجه به بهره وری پایین، گوسفنداری سنتی بخصوص در سالهای که بعلت شرایط آب هوای مراتع فقیرتر می شوند کمتر به صرفه است و با توجه به هزینه های تمام شده گوشت گوسفند قیمت بالای دارد. در چنین شرایطی افزایش چند قلوزایی می تواند به عنوان یکی از راهکارهای افزایش بهره وری باعث سود ده شدن گوسفنداری در شرایط نیمه متمرکز شود. از طرفی با توجه به اینکه مقدار زیادی خوراک در نژادهای دارای چربی لاشه بالا، صرف تولید چربی می شود که ارزش اقتصادی و غذایی چندانی ندارد با انجام کارهای اصلاح نژادی در این راستا راندمان خوراک و در نتیجه بهره وری افزایش خواهد یافت. در صورت افزایش سرعت رشد بره های تولیدی  همراه با صفات دیگری که ذکر شد،  می توان دامی ایده ال را برای نگهداری در شرایط مختلف بخصوص شرایط متمرکز و نیمه متمرکز ایجاد نمود.

گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن در بین گوسفندان ایران می باشد. وزن تولد، سرعت رشد و وزن از شیر گیری در این گوسفند در مقایسه با سایر نژاد های ایران قابل توجه است. لذا می توان این نژاد را یکی از نژادهای گوشتی گوسفند ایران بحساب آورد که از پتانسیل مناسبی برای  تولید گوشت برخوردار است و نقش مهمی را درتامین گوشت قرمز منطقه می تواند ایفا کند. برای بهبود برخی از صفات لاشه این گوسفند هنوز کار های زیادی لازم است که انجام شود. خصوصیات ذکر شده باعث شده است که این نژاد پایه مناسبی برای کار اصلاحی در زمینه افزایش سرعت رشد، چند قلوزایی و افزایش راندمان لاشه باشد.

         یکی از طرح های منطبق بر اصول اقتصاد مقاومتی که در این استان به ثمر رسیده طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری  به منظور افزایش بهره وری و اقتصادی کردن تولید می باشد . با توجه به شاخصه های اعمالی در اجرایی این طرح که ذیلا بدان اشاره خواهد شد تغییر الگوی پرورشی گوسفند  از سیستم مرتعی به سیستم نیمه بسته و بسته  برای آن متصور می باشد .

مشخصه های طرح

           این طرح از سال 1385 با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه زنجان با وارد نمودن سلولهای جنسی گوسفند نژاد برولامرینو از کشور نیوزیلند آغاز گردید و بعد از اتمام عملیات اصلاح نژادی  در مدت 6 سال در محیطی کاملا بسته در مزرعه ی دانشگاه به گوسفند افشاری  ، اولین ایستگاه تحقیقاتی بخش خصوصی در سال 91 در استان تشکیل و مراحل انتقال دام اصلاح شده به گله های مردمی نیز از سال 92 شروع گردید به طوریکه در حال حاضر در 51 روستایی استان 70 گله ی پرورش گوسفند افشاری تحت پوشش این برنامه اصلاح نژادی قرار دارند.

وجه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان به شرح زیر می باشد .

 • انجام کلیه مراحل اجرای طرح توسط بخش خصوصی
 • انتخاب گوسفند مناسب برای اصلاح نژاد ( تیپ ، توان تولیدی ، نوع ژنهای موثر در چند قلوزایی و…)
 • انجام عملیات اصلاح نژادی در یک محیط کاملا بسته به مدت 6 سال
 • حفظ خلوص خونی بالای 97 درصد گوسفند افشاری در عملیات اصلاح نژادی
 • بکارگیری متخصصان ژنتیک مولکولی در برنامه های اصلاح نژادی
 • رصد ژن های موثر در افزایش چند قلوزایی ، سرعت رشد و کاهش حجم دنبه و.. در آزمایشگاه های ژنومیک دانشگاه زنجان
 • تجاری سازی یافته های تحقیقاتی توسط تیم تحقیق با تشکیل شرکت دانش بنیان
 • همراه نمودن چند دستگاه دولتی برای اجرایی پروژه
 • ایجاد پلان توسعه ای دام اصلاح شده در سطح استان (هرم اصلاح نژاد به روش هسته ی باز )
 • اجرای بیش از 90 طرح تحقیقاتی ( پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری ) در دانشگاه زنجان با همکاری سازمان برای تکمیل پروژه اصلاح نژادی

ویژه گیهای گوسفند اصلاح شده

 • توان تولید3-2 بره در هر زایش
 • بهبود 30 درصدی سرعت رشد
 • بهبود 100درصدی ضریب تبدیل غذا یی
 • بهبود کمیت و کیفیت پشم
 • کاهش قابل توجه از حجم دنبه

 

فاز تکثیری گوسفند افشاری اصلاح نژاد شده

           بعد از اتمام عملیات اصلاح نژاد و تولید گوسفند حاوی ژن های موردنظر، برای تکثیر این دام برای بهره مندی دامداران فاز تکثیری این طرح براساس اصول اصلاح نژادبه روش هسته ی باز آغاز گردید که در این مرحله نقش گله ی شرکت فردوس بسیار موثر بوده است . همراهی مدیریت شرکت مذکور در پیاده سازی تاسیسات مخصوص دام چند قلوزا با اعمال آخرین یافته های پرورشی گام مهمی در ارائه الگوی تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد یک واحد کاملا صنعتی پرورش گوسفند چندقلوزادر کشور می باشد که توانسته است خلاء نبود اصول فنی مورد نیاز برای احداث تاسیسات صنعتی پرورش گوسفندچند قلوزا را نیز پر نماید. مدت زمان طی شده برای شکل گیری تاسیسات نیز در نوع خود بی نظیر می باشد و به نوعی اراده و همراهی مسئولان استانی برای استقرار این مجموعه را نشان می دهد. دام های موجود در این گله بعنوان ذخایر مهم ژنتیکی ،  ارزش اقتصادی بسیار بالای برای استان و کشور داشته و توان انجام هر نوع کار اصلاح نژادی را مهیا می نماید.

معرفی مجموعه:

              این مجموعه در استان زنجان – شهرستان زنجان – جاده فرودگاه، ضلع غربی تیپ 36 انصار المهدی (عج) به مساحت 11 هکتار واقع شده است. ظرفیت پرورش این واحد 10 هزار راسی می باشد که فاز اول آن به ظرفیت 5000 راس در سال 95 به بهره برداری رسیده است . چهار نیروی فنی شامل دکتری تغذیه نشخوارکنندگان ، کارشناس ارشد اصلاح نژاد ، کارشناس علوم دامی مسئولیت مباحث فنی گله را به عهده دارند . گله تحت پوشش عملیات ثبت مشخصات و رکورد گیر ی نیز می باشد . این گله با دراختیار داشتن دام های هترو و هموزایگوت یکی از بزرگترین گله های تامین کننده گوسفند افشاری اصلاح شده در کشور می باشد.درسال جاری علاوه بر افزایش ظرفیت گله مولد بیش از 325 راس دام نر اصلاح نژاد شده افشاری در اختیار 280 دامدار داخل و خارج از استان نیز گذاشته شده است .

 

برنامه های آتی مجتمع

 •  تکثیر دام ژن دار وجایگزین آن با دام های بومی فاز اول
 • افزایش ظرفیت گله تا سقف 5000 راس مولد
 • تکمیل تاسیسات فاز دوم مجتمع وافتتاح فاز دوم
 • کمک به انتقال ژن چندقلوزایی موجود در گوسفند افشاری به نژادهای گوسفند قزل ، شال ،مغانی ، کردی و لری بختیاری با همکاری مردم
 • ایجاد زنجیره ی تولید گوشت گوسفندی با تشکیل گله های کوچک روستایی پرورش گوسفند داشتی و پرواربندی بره

 

 

 

 

6 دیدگاه در “طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری

 1. arash گفت:

  سلام قیمت برهای نر هومو 6 ماهه قیمتشون چنده > اگه بخواهیم گوسفندام رو تلقیح کنم با قوچ هومو قیمت هر تلقیح برای یه گوسفند چند تمام میشه ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر arasharash9596@gmail.com

 2. محسن گفت:

  با سلام‌…
  خداقوت به تیم زحمت‌ کش کشت‌و صنعت فردوس. می‌خواستم بدونم‌ نحوه خرید گوسفند اصلاح‌ نژاد شده افشار از مجموعه شما به چه شکلی هست!؟

 3. صالحی پور گفت:

  سلام و خسته نباشید .از چه طریقی برای خرید گوسفند از مجموعه بایستی اقدام کنیم

  1. admin گفت:

   سلام، سلامت باشید. با شماره های بخش تماس با ما تماس بگیرید

 4. محمدرضا گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان من حدود یک سالی هست که در کار پروش گوسفند شروع به فعالیت کردم چطور میتونم توی این کار پیشرفت کنم اگر راهنمایی کنید ممنون میشم دامداری ما به صورت سنتی هست ودام را به چرا می‌بریم

  1. admin گفت:

   سلام، لطفاً جهت کسب اطلاعات با شماره های شرکت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *