شرکت کشت و صنعت فردوس

تاریخ تاسیس: 1369/10/24
شماره ثبت: 81916

1-فعالیت در امور کشاورزی و باغداری
2-تهیه و تولید بذر، علوفه ،خوراک دام و طیور
3-صید و پرورش آبزیان
4-دامداری و پرورش زنبور عسل
5-تهیه انواع مواد غذایی و فرآورده های گوشتی و کمپوت و کنسرو
6-ایجاد کارخانه و کارگاههای تولید لوازم و ادوات ماشین آلات کشاورزی

دفتر مرکزی : تهران –سعادت آباد_ خیابان علامه شمالی_ خیابان هجدهم شرقی- پلاک47
مجتمع زراعی فدک اهواز: اهواز- شهرکارون_جاده صنایع فولاد
مجتمع زراعی کوثر:اردبیل_ دشت مغان_ 7 کیلومتری شهرستان پارس آباد-جنب روستای پیرایواتلو
مجتمع گاوداری سیمنتال: آبیک- روبه روی نیروگاه شهیدرجایی-کیلومتر 4جاده روستای یونس آباد
مجتمع پرورش واصلاح نژادگوسفند افشاری: زنجان –جاده فرودگاه – جنب تیپ 36انصارالمهدی زنجان

مجتمع های تحت پوشش

مجتمع مغان: واقع دراستان اردبیل دشت مغان 7 کیلومتری شهرستان پارس آباد ودر حاشیه رودخانه ارس می باشد. اراضی مجتمع درسال 1366 توسط منابع طبیعی گروه صنایع غذایی واگذارگردید. این اراضی به صورت مرتع، جنگلی وبیشه زار بوده که طی سالهای متمادی احیاء و جهت کشت آماده شده است.
هم اکنون مجتمع دارای 355 هکتار زمین می باشد که 35 هکتارآن به باغ میوه اختصاص یافته ومابقی زمین زراعی می باشد و آب مورد نیاز اراضی از رودخانه ارس تامین می گردد.
محصولات تولیدی این مجتمع عبارتند از:
محصولات زراعی: برنج ، گندم ، کلزا ، سویا و ذرت
محصولات باغی : شلیل، آلو شابلون ، هلو ، قطره طلا
کارخانه شالیکوبی : تبدیل شالی به برنج سفید
لازم به ذکراست که برای اولین بار برنج درمنطقه مغان توسط گروه صنایع غذایی کشت و صنعت فردوس کشت گردید و باتلاش شرکت فردوس ترویج و توسعه داده شده است و نیز اولین کارخانه شالیکوبی توسط شرکت درسال 1379 احداث گردیده است.
این کارخانه دارای 12 دستگاه خشک کن به ظرفیت 40 تن شلتوک بوده که روزانه 4 تن برنج سفید از آن استحصال می شود.

مجتمع اهواز: این مجتمع دراستان خوزستان و در12 کیلومتری جنوب شهر اهواز درمنطقه کوت عبدا…. قراردارد. آب موردنیاز توسط تاسیسات آبرسانی از رودخانه کارون تامین می گردد. این تاسیسات توسط اداره کل مهندسی زراعی خوزستان احداث ودرسال 1366 به گروه صنایع غذایی کشت و صنعت فردوس واگذار می گردد که شامل 11 پمپ ثابت 12 اینچ و کانال بتونی انتقال آب به طول 7کیلومتر بوده و متعاقبا 5 دستگاه پمپ ثابت 12 اینچ درسال 1394 احداث گردیده و توان برداشت 3/5 متر مکعب آب درثانیه را دارد. این مجتمع درحال حاضر دارای 619 هکتار زمین بوده که 11 هکتار آن به نخل و انگور اختصاص یافته و مابقی آن زمین زراعی می باشد.
محصولات عمده زراعی کشت شده شامل گندم ، کلزا و برنج می باشد.

مجتمع پرورش واصلاح نژاد گوسفند افشاری: این مجتمع دراستان زنجان ،شهرستان زنجان جاده فرودگاه، ضلع غربی تیپ 36انصارالمهدی (عج) به مساحت 11هکتار واقع شده است. ظرفیت پرورش این مجتمع10هزار راس بوده که فاز اول آن به ظرفیت 5000 راس درسال 1395به بهره برداری رسیده است و در راستای توسعه و گسترش فعالیت های شرکت فردوس درسال 1396 به این شرکت واگذار گردید.
درگوسفندداری سنتی بهره وری پایین بوده وهزینه های تمام شده گوشت گوسفند قیمت بالایی دارد. یکی از راهکارهای افزایش بهره وری و اقتصادی کردن تولید، افزایش چندقلوزایی در گوسفند می باشد. این طرح ازسال 1385 با مشارکت سازمان جهادکشاورزی استان ودانشگاه زنجان با وارد نمودن سلول های جنسی گوسفند نژاد برولامرینو ازکشور نیوزلند آغاز گردید. بعداز اتمام عملیات اصلاح نژادی درمدت 6 سال و تولید گوسفند حاوی ژن چند قلوزایی، مراحل انتقال دام اصلاح شده به گله های مردمی درسال 92 شروع گردید.
این مجتمع به منظور تکثیر گوسفند افشاری اصلاح نژاد شده حاوی ژن چندقلوزایی احداث شده است.گله این مجتمع بادراختیارداشتن دام های هترو و هموزیگوت که تحت پوشش عملیات ثبت مشخصات و رکوردگیری می باشد، یکی ازبزرگترین گله های تامین کننده گوسفندافشاری اصلاح شده درکشورمی باشدو با قراردادن دام نر اصلاح نژادشده افشاری دراختیاردام داران داخل وخارج استان در تکثیر آن دارای نقش بسیارموثری می باشد.

مجتمع گاوداری سیمنتال: این مجتمع دراستان قزوین شهرستان آبیک روبروی نیروگاه شهیدرجایی قراردارد.
نخستین و بزرگترین مجتمع پرورش نژاد گاو دومنظوره سیمنتال کشوربوده که در سال 1395 درسطحی به مساحت 50 هکتار با زیربنای31000 مترمربع مسقف احداث شده است کیفیت بالای شیر (چربی بالای 4درصد و پروتئین بالای 3/5 درصد) و ضریب تبدیل مناسب گوشت ، عمر اقتصادی بالا، وابستگی کمتر به کنسانتره و مقاومت به تنش ها ازمهمترین خصوصیات این نژاد بوده که می تواند به عنوان یک راهکار در رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی دامدارها موثرباشد و عاملی مهم درتحقق اقتصاد مقاومتی به جهت مزیت های نسبی این نژاد درمقایسه با نژاد هلشتاین به شمار می رود.
این مجتمع درحال حاضر با دارا بودن دوهزار راس گاو و گوساله صددرصد خالص و ثبت شده بین المللی به عنوان مهمترین مرکز تامین کننده گوساله نر و تلیسه اصیل این نژاد در ایران محسوب میشود.